Sepetli vinç kullanma belgesi

onecikan

Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Operatörü Eğitimi Sepetli vinç Teleskopik bomlu platformlar  manlift makaslı platform gibi yük ve personel kaldıran iş makinelerini kullanmak için alınması zorunlu iş makinesi operatör belgesidir. Personel ve yük yükseltici eğitimi ve ehliyeti kursumuzda verilmektedir.

Sepetli araç kullanma belgesi

Yüksekte emniyetli çalışmanın gerektirdiği araçlardan bir tanesi olan Sepetli vinç Teleskopik Platformlar , dikeyde daha fazla yükselme imkânı sağlarken, yanal alanda da daha fazla alanda çalışma imkanı sunar.

Bir engelin üstünden aşıp çalışılması gereken alana kullanıcıyı ulaştırabilirler.

Sepetli teleskopik platform vinçleri kullanma yetkisi olan yani vinç operatörlük belgesi vinç ehliyeti olan operatörlerin kullanması gerekmektedir..

Personel yükseltici ehliyeti şartları

** Sepetli vinç belgesi almak için gereken şartlar.. **

1- 1 Adet Fotoğraf

 1 Adet Birbirinin Aynı Vesikalık Fotoğraf : Yeni çekilmiş ve yüz kısmı ön cepheden çekilmiş vesikalık fotoğraf olmalıdır.

2- Diploma Asıl Belge veya Noter Tasdikli fotokopi

 DİPLOMA,TASDİKNAME,GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ,ÖĞRENİM KAYIP BELGESİ NOTER TASTİKLİ veya Asıl Belge ,AÇIK LİSE veya ÜNİVERSİTE’ de okuyanlar ÖĞRENCİ BELGESİ .

 En az İlkokul Mezunu olmak yeterli .Açık İlköğretim öğrencileri , 2.kademe okur yazar belgesi olanlar da belge alabilir..

3- Sabıka Kaydı (Verileceği kurum kısmına EHLİYET için yazılması gerekmektedir.)

 SABIKA KAYDI BELGESİ : Sabıka kaydı dilekçesine konusu : “ EHLİYET “ Olacak,

4- Sağlık Raporu

 Sürücü Olur Sağlık Raporu ( 2 suret ) : Sağlık Bakanlığı izinli Özel Hastane kliniklerden ve  Aile hekimlerinden v.s. alınabilir.;( SAĞLIK RAPORLARINI AİLE HEKİMLERİNDEN ÜCRETSİZ ALINABİLMEKTEDİR )

 

5- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 NÜFUS CÜZDANI Fotokipisi : Nüfus cüzdanının veriliş tarihi 10 yılı geçmiş olmamalıdır

Sepetli vinç operatör belgesi

SINAV PROGRAMI

İş makinesi sepetli vinç operatörlük belgesi sınavları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul Güngören İlçesindeki kurs binamızda yapılacak olup. Sınav günü ilk olarak teorik sınav yapılacaktır, teorik sınavda başarılı olan kursiyerler uygulama sınavına girecektir. Her iki sınavda da başarılı olan kursiyerlerin Sepetli vinç sertifikası sınav tarihini takip eden 15 gün içinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanır ve kursiyerlere teslim edilir. Teorik sınavda 40 adet soru sorulmaktadır. Geçer not 70 dir Uygulama sınavında puan yoktur Başarılı veya Başarısız olarak değerlendirilir.

 

Bakınız Vinç Operatörlük Belgesi

Kursumuz İş makinaları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı operatörlük belgesi vermeye Yetkilidir. Bakınız ( Ruhsat Örneğimiz )

Sürücü Belgesi Ehliyet’e İşletme

Herhangi bir sınıf ( A2,B,C,D,E,F ) olanlar vinç operatörlük belgesini aldıktan sonra iş makinası Kursunun bulunduğu yerdeki Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne müracaat edip Operatörlük belgelerini Sürücü belgelerine G sınıfı ehliyet olarak işletebilirler..

 

Hiç ehliyeti olmayanlar için ise iki tane seçenek vardır…

 

Operatörlük Belgesini aldıktan sonra

 

1- Önce her hangi bir sınıf sürücü belgesi ( A2,B,C,D,E,F ) için sürücü kursu na başvurup ehliyet sertifikası alınır daha sonra kazanılmış ehliyet sertifikası ve operatörlük belgesi ile Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne müracaat edip Sürücü belgesi alınabilir.Örnek E sınıfı sürücü sertifikası alındıysa ehliyete E+G ve yan tarafına alınan operatör belgesinin adı ( Vinç ) Eski tip ehliyetlerde yazılır… Yeni tip ehliyetlerde ise Ehliyeti ön yüzünde G sınıfı Arka yüzünde ise 12. satırına İş Makineleri Ehliyet Kodu yazılır.

 

2-Her hangi bir sınıf ehliyet almak ( A2,B,C,D,E,F ) istenmezse sadece G sınıfı sürücü belgesi de alınabilir ( G sınıfı sürücü belgesini operatörlük belgesini daha önceden hak etmiş almış olanlar başvurabilir ) .

Bunun için yine sürücü kursuna müracaat edilir ve sadece Trafik ve İlkyardım derslerinden yazılı sınava girilip ( direksiyon sınavı yoktur ) başarılı olduktan sonra G sınıfı sürücü belgesi düzenlenir .

G sınıfı Ehliyet sertifikası ve operatörlük belgesi ile Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne müracaat edip Sürücü belgesi alınabilir.

Resimde de görüldüğü gibi alınmış başka makine türlerine ait operatörlük belgeleri de var ise onlarda ehliyete işletilebilir..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir